Tadeusz MAKOWSKI
(1882 Oświęcim - 1932 Paryż)
Tadeusz Makowski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1903 - 1908, równocześnie kontynuując filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1908 roku wyjechał do Monachium, a potem do Paryża i tu osiadł na stałe. Około 1910 roku związał się z kręgiem malarzy kubistów i to wywarło zasadniczy wpływ na jego twórczość. W latach dwudziestych podróżował po Francji (Bretania, Owernia). Brał czynny udział w życiu paryskiej Polonii. Był prezesem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Uprawiał malarstwo, grafikę, rysunek. W latach 1923 - 1927 i w 1932 roku wystawiał z grupą malarzy, do której należeli Gromaire, Dubreuil, Pascin i Krohg. Stał się jednym z najsłynniejszych przedstawicieli środowiska polskich malarzy działających w Paryżu. Zwłaszcza zapisał się na stałe w historii sztuki swymi scenkami, w których biorą udział dzieci ukazane w lirycznym świecie prostych form.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 9 prac tego autora
25 | Róże w białym wazonie, 1920 | olej, płótno | 64,5 x 30 cm | 85000.00 PLN (20481,93USD, 21250,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
123 | Dziewczynka w kapelusiku | olej, płótno | 29 x 23,5 cm | 30000.00 PLN (9090,91USD, 6666,67EUR) | 45000.00 PLN (13636,36USD, 10000,00EUR) | |
124 | Kwiaty w wazonie | olej, deska | 20 x 26,5 cm | 30000.00 PLN (9090,91USD, 6666,67EUR) | 40000.00 PLN (12121,21USD, 8888,89EUR) | |
50 | Dzieci idące na grzyby, około 1929 | olej, tektura | 16,5 x 23,5 cm | 70000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 95000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
114 | Rzeźba Jean Goujona, około 1920 | ołówek, papier | 21,5 x 17 cm | 1700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
31 | Czworo dzieci z polską chorągiewką, balonikiem i pieskiem, 1928 - 1932 | akwarela, kredka, papier | 25,5 x 30 cm | 40000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 45000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
12 | Zając, 1931 | olej, płótno | 16,5 x 21,5 cm | 28000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 29000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
103 | Dzieci przy stole, 1929 | olej, deska | 30 x 40 cm | 250000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
42 | Dziewczynka z ptaszkiem, około 1918 - 1927 | olej, płótno | 41,2 x 30 cm | 130000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 130000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |