Tadeusz MAKOWSKI,Zając, 1931 , olej, płótno, 16,5 x 21,5 cm

Zając, 1931

(1882 Oświęcim - 1932 Paryż)

olej, płótno
16,5 x 21,5 cm
na odwrocie napis atramentem: obraz T. Makowski – pt. Zając (Le Lapin) 1931 jest reprodukowany / w katalogu Tadé Makowski par Louis Léon Martin – Paris 1935 / Katalog ten znajduje się w Bibliotece P.A.N. Instytut Sztuki, str. II. 21. 893.-

Obraz pochodzi ze zbiorów historyka sztuki, Jerzego Sienkiewicza.
Był reprodukowany w: Louis Léon Martin, Tadé Makowski 1882 - 1932 , Paris 1935, s. 19

Obraz powstał w ostatnim okresie twórczości artysty, kiedy jego dzieła generalnie cechowało „maksymalne uproszczenie kształtów sprowadzonych do niemal abstrakcyjnych form, grubo okonturowanych, wypełnionych żywą materią plamy. Tak krańcowemu rozwiązaniu towarzyszyły studia natury malowane realistycznie, z dbałością o szczegół: Króliki, sygn., Sąg drzewa, Wiadra (wszystkie ok. 1932, MNW)”*. Oferowany obraz należy właśnie do tych nielicznych w twórczości Makowskiego dzieł pozostających na pozycji skrajnej wobec tendencji do abstrakcji; na pozycji, w której artysta wyrażał swoje przywiązanie do spraw warsztatowych i upodobanie do studiowania natury.

*U. Makowska, biogram artysty w: Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających, t.V, Warszawa 1993,  s.263.

Tadeusz Makowski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1903 - 1908, równocześnie kontynuując filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1908 roku wyjechał do Monachium, a potem do Paryża i tu osiadł na stałe. Około 1910 roku związał się z kręgiem malarzy kubistów i to wywarło zasadniczy wpływ na jego twórczość. W latach dwudziestych podróżował po Francji (Bretania, Owernia). Brał czynny udział w życiu paryskiej Polonii. Był prezesem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Uprawiał malarstwo, grafikę, rysunek. W latach 1923 - 1927 i w 1932 roku wystawiał z grupą malarzy, do której należeli Gromaire, Dubreuil, Pascin i Krohg. Stał się jednym z najsłynniejszych przedstawicieli środowiska polskich malarzy działających w Paryżu. Zwłaszcza zapisał się na stałe w historii sztuki swymi scenkami, w których biorą udział dzieci ukazane w lirycznym świecie prostych form.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVIII Aukcja2002-10-26 00:00:0012
28000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
29000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)