BERLIN

Kraj pochodzenia: Niemcy

Pierwszą manufakturę porcelany w Berlinie założył w 1751 roku kupiec Wilhelm Caspar Wegely, pod protektoratem Fryderyka II. Wyroby miały biały czerep, duże trudności sprawiała natomiast dekoracja malarska. Opanowano ją dopiero około roku 1757, jednak w tym samym roku zaniechano produkcji. W dekoracji tych najwcześniejszych produktów widać silne wpływy Miśni. W 1761 roku Johann Ernst Gotzkowsky uruchomił kolejną wytwórnię, sprowadzając fachowców z Miśni. Produkowano w niej głównie naczynia stołowe o gładkich formach, z charakterystycznym motywem malarskim "niemieckich kwiatów". W 1763 roku manufaktura przeszła na własność Fryderyka II. Od tego czasu dekoracja wzbogaciła się o scenki rokokowe wg F. Bouchera, A. Watteau, często stosowano też ornamenty reliefowe. Rzeźby modelowali Friedrich Elias i Wilhelm Christian Meyerowie. Należały do nich figurki i biskwitowe medaliony portretowe. Od pocz. XIX w. przeważały wpływy klasycyzmu oraz technika litofanii. Manufaktura berlińska upaństwowiona w 1918 roku przetrwała do dziś.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 2 prace z tej wytwórni

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
112Waza dekoracyjna klasycystyczna, z uchwytami w formie główek kobiecych, Berlin, około 1780 porcelana biała, szkliwionawysokość 42,5 cm
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
11Naczynie porcelanowe wewnątrz złocone, Berlin 1849-1870 porcelana, złoceniadł. 10,5 cm, średnica 7 cm, wys. 3 cm
1200.00 PLN
(400,00USD, 279,07EUR)
1500.00 PLN
(500,00USD, 348,84EUR)