Waza dekoracyjna klasycystyczna, z uchwytami w formie główek kobiecych, Berlin, około 1780
porcelana biała, szkliwiona |
wysokość 42,5 cm |
sygnowana od spodu kobaltem podszkliwnie: berło (marka manufaktury w Berlinie); czarnym tuszem: 1927 . 82 (zapewne data depozytu); żółtą farbą naniesiony numer inwentarza muzealnego: DMNK-Cz / 621; |
Waza pochodzi ze zbiorów rodziny książąt Czartoryskich. Była przechowywana w zbiorach Muzeum Czartoryskich. Waza jest skręcana z dwóch elementów. Osobna wypalano czworoboczną plintę, osobno – korpus wazy. W dolnej części widoczne błędy technologiczne - pęknięcia powstałe podczas wypalania porcelany. |
Pierwszą manufakturę porcelany w Berlinie założył w 1751 roku kupiec Wilhelm Caspar Wegely, pod protektoratem Fryderyka II. Wyroby miały biały czerep, duże trudności sprawiała natomiast dekoracja malarska. Opanowano ją dopiero około roku 1757, jednak w tym samym roku zaniechano produkcji. W dekoracji tych najwcześniejszych produktów widać silne wpływy Miśni. W 1761 roku Johann Ernst Gotzkowsky uruchomił kolejną wytwórnię, sprowadzając fachowców z Miśni. Produkowano w niej głównie naczynia stołowe o gładkich formach, z charakterystycznym motywem malarskim "niemieckich kwiatów". W 1763 roku manufaktura przeszła na własność Fryderyka II. Od tego czasu dekoracja wzbogaciła się o scenki rokokowe wg F. Bouchera, A. Watteau, często stosowano też ornamenty reliefowe. Rzeźby modelowali Friedrich Elias i Wilhelm Christian Meyerowie. Należały do nich figurki i biskwitowe medaliony portretowe. Od pocz. XIX w. przeważały wpływy klasycyzmu oraz technika litofanii. Manufaktura berlińska upaństwowiona w 1918 roku przetrwała do dziś.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 112 | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |