Nathan GRUNSWEIGH

 (1880 Kraków - między 1966 a 1977)

Nathan Grunsweigh (Grunsweig) pochodził z Krakowa. Do Paryża przybył przed I wojną światową. Wystawiał na paryskich Salonach Jesiennych (1921, 1924, 1926, 1937) Tuileryskim (w 1923 i 1936 roku) oraz na Salonach Niezależnych. Był zaprzyjaźniony z Chaimem Soutinem, Michelem Kikoinem i Pinchusem Krémegne’iem. Grunsweigh malował portrety, pejzaże. Jego martwe natury posiadały precyzyjny, uwydatniony kontur.Wartości ekspresyjne wnosił do nich kolor o mocnych akcentach np. czerwieni i dynamiczna faktura Jego twórczość przede wszystkim kształtowała się pod wpływem malarzy skupionych w École de Paris. Malarz równocześnie poszukiwał kierunków działania artystycznego u postimpresjonistów i kubistów. Pięć obrazów artysty znajduje się w kolekcji Gheza w Hajfie, a Pejzaż – w Muzeum Sztuki w Tel-Awiwie.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
64Widok przedmieścia, około 1920-1925 olej, płótno naklejone na tekturę30,5 x 37,5 cm
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
24Martwa natura z nożem, jabłkami i warzywami, około 1920-1930 olej, płótno55,5 x 66,2 cm
18000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
18900.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)