Widok przedmieścia, około 1920-1925
(1880 Kraków - między 1966 a 1977) |
olej, płótno naklejone na tekturę |
30,5 x 37,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Grunsweigh
na odwrocie informacje niezwiązane z tym obrazem oraz odręczne notatki: GRUNSWEIGH Nathan / NATHAN GRUNSWEIGH: (Ec. Pol.) / né a Cracovie 1880 (XIX, XX) dalej nieczytelnie |
Nathan Grunsweigh (Grunsweig) pochodził z Krakowa. Do Paryża przybył przed I wojną światową. Wystawiał na paryskich Salonach Jesiennych (1921, 1924, 1926, 1937) Tuileryskim (w 1923 i 1936 roku) oraz na Salonach Niezależnych. Był zaprzyjaźniony z Chaimem Soutinem, Michelem Kikoinem i Pinchusem Krémegne’iem. Grunsweigh malował portrety, pejzaże. Jego martwe natury posiadały precyzyjny, uwydatniony kontur.Wartości ekspresyjne wnosił do nich kolor o mocnych akcentach np. czerwieni i dynamiczna faktura Jego twórczość przede wszystkim kształtowała się pod wpływem malarzy skupionych w École de Paris. Malarz równocześnie poszukiwał kierunków działania artystycznego u postimpresjonistów i kubistów. Pięć obrazów artysty znajduje się w kolekcji Gheza w Hajfie, a Pejzaż – w Muzeum Sztuki w Tel-Awiwie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 64 | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |