Martwa natura z nożem, jabłkami i warzywami, około 1920-1930
(1880 Kraków - między 1966 a 1977) |
olej, płótno |
55,5 x 66,2 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Grunsweigh |
Prezentowany obraz wykazuje "z jednej strony związki z postimpresjonizmem w "malarskim" ujęciu motywów ( np. charakterystycznych dla Cézanne'a jabłek) i bogatej fakturze, z drugiej strony wpływ kubizmu w geometryzacji form, spłaszczeniu przestrzeni czy wprowadzeniu liter" (cytat z ekspertyzy).
Nathan Grunsweigh (Grunsweig) pochodził z Krakowa. Do Paryża przybył przed I wojną światową. Wystawiał na paryskich Salonach Jesiennych (1921, 1924, 1926, 1937) Tuileryskim (w 1923 i 1936 roku) oraz na Salonach Niezależnych. Był zaprzyjaźniony z Chaimem Soutinem, Michelem Kikoinem i Pinchusem Krémegne’iem. Grunsweigh malował portrety, pejzaże. Jego martwe natury posiadały precyzyjny, uwydatniony kontur.Wartości ekspresyjne wnosił do nich kolor o mocnych akcentach np. czerwieni i dynamiczna faktura Jego twórczość przede wszystkim kształtowała się pod wpływem malarzy skupionych w École de Paris. Malarz równocześnie poszukiwał kierunków działania artystycznego u postimpresjonistów i kubistów. Pięć obrazów artysty znajduje się w kolekcji Gheza w Hajfie, a Pejzaż – w Muzeum Sztuki w Tel-Awiwie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 24 | 18000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 18900.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |