Szlachcic polski
(1862 Ludźmierz - 1923 Kraków) |
akwarela, papier |
kompozycja w owalu 19 x 14,7 cm na papierze 32 x 27 cm |
sygnowana po prawej stronie: WT
na odwrocie nalepka wystawowa: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / 1938 / Nr 660 / Autor Włodzimierz Tetmajer / Adres Kraków / Dzieło Szlachcic polski / Rodzaj akwarela Cena |
Włodzimierz Przerwa Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza, poety, malarstwa uczył się początkowo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u między innymi F. Cynka, a od 1889 roku J. Matejki. Był równocześnie studentem uniwersytetu, a naukę malarstwa uzupełniał w akademii wiedeńskiej i monachijskiej oraz w Académie Colarossi. Jako stypendysta wyjechał do Rzymu, a po powrocie do Krakowa ożenił się z córką bronowickich chłopów i tu zamieszkał od 1895 roku na stałe. Od 1901 roku prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", oraz współzałożycielem Towarzystwa "Polska Sztuka Stosowana". Początkowo tworzył w duchu sztuki akademickiej, potem stał się przedstawicielem ludowości w sztuce. Malował śmiałymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, najchętniej ukazując podkrakowskie pejzaże i obyczaje tamtejszej wsi. Zajmował się również projektowaniem witraży, polichromią, ilustratorstwem, działalnością publiczną.
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 15 | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |