Widok na Kolumnę Zygmunta i Katedrę w Warszawie
(1870 Warszawa - 1956 Warszawa) |
akwarela, papier |
20 x 16 cm w świetle passe-partout |
sygnowany po prawej stronie u dołu: T. Cieślewski |
Tadeusz Cieślewski malarstwa uczył się w warszawskiej Szkole Rysunkowej u W. Gersona. W latach 1895 - 1896 studiował w Paryżu w Académie Vitti oraz u E. Aman-Jeana i R. Collina. Po raz pierwszy przysłał swoje prace na wystawę w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1897. W 1900 roku krótko studiował w Rzymie. Mieszkał w Warszawie i przez całe swoje twórcze życie związany był z tym miastem. Malował olejno, temperą, pastelami i gwaszem, ale ulubioną techniką pozostawała akwarela. Poza pejzażami, martwymi naturami i portretami, pozostawił najwięcej miejskich widoków. Interesowały go motywy architektoniczne. Uprawiał również monotypię. Zasłynął jednak jako malarz Warszawy. W 1898 roku otrzymał medal za serię pocztówek o tematyce warszawskiej. Był współorganizatorem stowarzyszenia "Sztuka i Rzemiosło". W latach 1906 - 1939 był aktywnym działaczem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tu także święcił swoje osiągnięcia artystyczne, prezentując własne prace w Zachęcie. Tutaj miał swoją indywidualną wystawę w 1912 roku, w 1934 i 1938. Brał udział również w wystawach zagranicznych, w 1924 roku w Moskwie, w 1936 w Wenecji. W 1944 roku stracił większą część swojego dorobku artystycznego. W 1962 roku odbyła się wystawa prac artysty w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Obecnie jego prace znajdują się między innymi w Muzeach Narodowych Warszawy, Poznania, w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 90 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |