Pokrow, Kijów, XVIII wiek
olej, płótno |
96 x 61,5 cm |
Pokrow to jedno z najstarszych przedstawień maryjnych związanych z ideą Opieki Matki Boskiej i jej kultem w Cerkwi Prawosławnej, którego źródła tkwią jeszcze w IX wieku. Świętemu Andrzejowi Szalonemu objawiła się Matka Boska w świątyni w Blachernach pod Konstantynopolem wśród aniołów, apostołów i świętych. Podstawą dalszego rozwoju tego kultu na Rusi stały się przekłady Żywota świętego Andrzeja Szalonego, zachowane w formie rękopiśmiennej z wieku XIV i XV. Pojawiło się w tym czasie kilka przykładów malarskich. Matka Boska unosiła się na obłoku, a w rękach trzymała maforion. W późniejszych przedstawieniach pojawiało się coraz więcej osób wokół Marii. W XVII wieku ukazywano Marię w płomienistej mandorli, z koroną na głowie i chustą w rękach. Z czasem w tym przedstawieniu pojawiały się elementy z tradycji łacińskiej. Podobnie w oferowanej ikonie – wschodniemu ujęciu tematu towarzyszy forma malarska wyraźnie zapożyczona z tradycji zachodnioeuropejskiego malarstwa. (informacje uzyskane dzięki uprzejmości Pana Dra hab. Waldemara Delugi z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego) |
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 50 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |