Malarz wschodnioukraiński ,Pokrow, Kijów, XVIII wiek , olej, płótno, 96 x 61,5 cm

Pokrow, Kijów, XVIII wiek

olej, płótno
96 x 61,5 cm

Pokrow to jedno z najstarszych przedstawień maryjnych związanych z ideą Opieki Matki Boskiej i jej kultem w Cerkwi Prawosławnej, którego źródła tkwią jeszcze w IX wieku. Świętemu Andrzejowi Szalonemu objawiła się Matka Boska w świątyni w Blachernach pod Konstantynopolem wśród aniołów, apostołów i świętych. Podstawą dalszego rozwoju tego kultu na Rusi stały się przekłady Żywota świętego Andrzeja Szalonego, zachowane w formie rękopiśmiennej z wieku XIV i XV. Pojawiło się w tym czasie kilka przykładów malarskich. Matka Boska unosiła się na obłoku, a w rękach trzymała maforion. W późniejszych przedstawieniach pojawiało się coraz więcej osób wokół Marii. W XVII wieku ukazywano Marię w płomienistej mandorli, z koroną na głowie i chustą w rękach. Z czasem w tym przedstawieniu pojawiały się elementy z tradycji łacińskiej. Podobnie w oferowanej ikonie – wschodniemu ujęciu tematu towarzyszy forma malarska wyraźnie zapożyczona z tradycji zachodnioeuropejskiego malarstwa. (informacje uzyskane dzięki uprzejmości Pana Dra hab. Waldemara Delugi z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XX Aukcja2004-05-04 00:00:0050
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)