Julian STIK
(około 1905 Berdyczów (?) - 1949 Lwów)
Julian Stik zaczął naukę malarstwa pod opieką Henryka Gotliba w Warszawie. Dalej swoje studia kontynuował w Wiedniu i w Paryżu. Po powrocie do Polski osiedlił się we Lwowie. W 1935 roku wystawił swoich około siedemdziesięciu prac na wystawie indywidualnej w Salonie Henryka Koterskiego. Były to głównie pejzaże. Wystawiał również w lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych na Salonie Artystów Lwowskich w 1936 i 1937 roku. W 1938 roku prezentował swoje prace w na wystawie Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków i w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Artysta „(...)chwyta na gorąco najsubtelniejsze odchylenia światła i atmosfery, tworzy całość obrazu złożonego z barwy, całość wibrującą i rozedrganą, migotliwą naświetlonymi molekułami blasków i barw.” Tak o twórczości Stika pisał Alfred Lauterbach*
* O Stiku pisali: A. Lauterbach, Wystawy we Lwowie, „Chwila” 1938, nr 7090, s.11(wyd. poranne); J. Honigsman i B. Dorfman Win maljuwaw Lenina, „WieczernyjLwiw, 1989 numer z 22 marca; J. Malinowski, Malarstwo i rzeźba ŻydówPolskich w XIX i XX wieku, Warszawa 2000, s. 320, 345.
118 | Ostatnie akordy Chopina | olej, płótno | 69,5 x 97 cm | 15000.00 PLN (4545,45USD, 3333,33EUR) | 16000.00 PLN (4848,48USD, 3555,56EUR) |