Piotr STACHIEWICZ
(1858 Nowosiółki Gościnne - 1938 Kraków)
Piotr Stachiewicz po ukończeniu studiów na politechnice lwowskiej, podjął naukę malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki. Uczył się tutaj w latach 1877 - 1883. Do 1885 roku kontynuował studia w monachijskiej akademii u O. Seitza. Odbył podróże do Włoch i Palestyny. Był wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Malował sceny rodzajowe, portrety i obrazy religijne. Zajmował się również ilustratorstwem. Stworzył serie tematyczne obrazów, między innymi "Legenda o Matce Boskiej" oraz serię obrazów opartych na motywach zaczerpniętych z poezji Mickiewicza i prozy Sienkiewicza. Zasłynął jako malarz kobiecych wizerunków. Chętnie malował kobiety w strojach regionalnych oraz wytworne damy z towarzystwa. Ulubiony przez artystę typ urody kobiecej wyróżniał się subtelnością rysów oraz ciemnymi bardzo wyrazistymi oczyma.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 4 prace tego autora
121 | Portret kobiety z wachlarzem wg obrazu Franciszka Żmurki | olej, płótno | 72 x 52 cm | 10000.00 PLN (3030,30USD, 2222,22EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
66 | Portret kobiety, około 1920 | pastel, papier | 48 x 63 cm | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
25 | Wiosna-portret wiejskiej dziewczyny | pastel, papier | 48 x 63 cm | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
13 | Studium portretowe młodej dziewczyny | pastel, papier | 47,3 x 53,3 cm | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |