Sad wiosną
(ur. 1945 r. Puławy) |
olej, płótno |
33 x 41 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: M. Woldenberg-Kluza na odwrocie na płótnie nalepka: MARIA WOLLENBERG – KLUZA | ul. PAŃSKA 112 m.20 (przekreślone) ul. SŁUŻBY POLSCE 3 m.76 | 00-837 (przekreślone) WARSZAWA 02-784 | nr leg. ZPAP 9809 | tytuł SAD WIOSNĄ | technika olej, płótno | rok powstania 1982/3 | cena
Maria Wollenberg-Kluza w latach 1967 - 1973 studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Dominika. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem oraz aneks do dyplomu z tkaniny artystycznej. W latach 1973 - 1975 odbyła staż asystencki na macierzystej uczelni. Jest autorką ponad stu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz uczestniczką licznych ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw zbiorowych. Pierwszą wystawę indywidualną swoich prac zorganizowała w 1967 roku. Maluje głównie tematy z życia codziennego oraz monotematyczne cykle sięgając po motywy z mitologii greckiej i rzymskiej. W swoich obrazach stosuje bogatą kolorystykę. Malarstwo to jest zakorzenione w tzw. polskim koloryzmie, nawiązuje do polskiego symbolizmu, choć charakteryzuje się silną ekspresją i współczesnym rozumieniem sztuki. Interesuje się również tematyką sakralną. Należy do Société Européenne de Culture (SEC) w Wenecji, Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza (TiSS). Ponadto jest członkiem Towarzystwa Akademickiego „Fides et Ratio”. |