Konstanty SZEWCZENKO ,Przeprawa na osiołku , olej, tektura, 35 x 25 cm

Przeprawa na osiołku

(1909 Warszawa - 1991 Warszawa)

olej, tektura
35 x 25 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: K. Szewczenko

Konstanty Szewczenko studiował w Instytucie Sztuk Plastycznych w Warszawie w latach 1927 - 1928. Następnie, do roku 1932 uczył się malarstwa pod kierunkiem Kowarskiego i Pruszkowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawiał malarstwo sztalugowe, głównie portrety, sceny rodzajowe. Wykonał między innymi portrety Mościckiego, Rydza-Śmigłego, a po wojnie Rokossowskiego. Zajmował się scenografią. W latach 1934 - 1935 był scenografem Teatru Rozmaitości. Współpracował z wydawnictwami przy ilustracjach. Wystawiał w Warszawie, Wiedniu, Nowym Jorku.Prezentowany obraz należy do cyklu „Polskich typów regionalnych”. Cykl ten był po raz pierwszy wystawiany w 1938 roku w Salonie Sztuki w Warszawie. Artysta powracał do tego tematu. Podejmował go również w zmniejszonych wersjach malarskich.