Martwa natura z gałęzią kaliny
(1893 Lublin - po 1945 Izrael) |
olej, dykta |
50 x 61 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: H. Lewensztadt
Henryk Lewensztadt studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych od 1911 roku, następnie kontynuował naukę w Monachium i w Paryżu. Działał w Warszawie. W końcu lat trzydziestych przybywał w Zakopanem. Malował olejno i pastelami. Kolorystyka jego obrazów wyróżniała się szeroką gamą i intensywnością efektów. Forma obrazów przybierała nieraz silny wyraz ekspresji, a kolory stawały się cięższe. Czasami świadomie prymitywizował swoje pejzaże. Brał udział w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawiał swoje prace w 1928 roku na Salonie Jesiennym w Paryżu. Krytycy sztuki zaliczyli artystę do najstarszej grupy postimpresjonistów i przedstawicieli École de Paris.
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 95 | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 6500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |