Zaułek miejski
(1876 Nowogródek - 1942 lub 1943 Wilno) |
olej, płyta |
24,5 x 20,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: M. Lejbowski
Mojżesz (Mosze) Lejbowski (Leibowski) studiował malarstwo w Paryżu najprawdopodobniej u M. Bonneta w latach 1899 – 1900 i w 1904. W okresie międzywojennym mieszkał w Wilnie. Przed II wojna światową był przewodniczącym Związku Żydowskich Artystów Plastyków. W 1940 roku przeniósł się do Grodna. Tworzył obrazy olejne i pastelowe. Był wziętym portrecistą. Malował również nastrojowe widoki miejskie, malownicze zaułki, sceny rodzajowe ukazujące biedną ludność zamieszkująca miasta. Swoje prace od roku 1899 wystawiał w Wilnie, Białymstoku, Mińsku i w Grodnie. W roku 1939 zaprezentował swoją pracę na wystawie Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków. Zginął w getcie wileńskim. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIX Aukcja Dzieł Sztuki | 2016-06-22 19:00:00 | 40 | 3500.00 PLN (921,05USD, 833,33EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |