Przed karczmą
(1917 - 1973) |
olej, tektura |
45 x 36,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Juliusz Słabiak |
Juliusz Słabiak malarstwa uczył się
pod okiem Wojciecha Kossaka, znajdując pracę jako pomocnik w jego
pracowni. Uprawiał technikę olejną rzadziej, akwarelową. Malował głównie pejzaże, widoki leśne, często ożywione partiami
sztafażu i motywy krakowskie. Dużą częścią jego dorobku stanowią sceny
rodzajowe osadzone w scenerii podkrakowskich wsi: przedstawienia
skromnych chłopskich zagród, drewnianych kościołów, furmanek, czy
zawadiackich jeźdźców, wesela krakowskie w barwnych ludowych strojach i
krakowskie kwiaciarki. Jego prace malowane z dużą werwą, operujące lekko
zgaszoną gamą barwną, ujawniają impresjonistyczną wrażliwość na światło
i kolor.