Widok na wejście do Katedry Wawelskiej
(1854 Kraków - 1917 Kraków) |
(1857 Paryż - 1942 Kraków) |
akwarela, papier |
56 x 78 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: W. K oraz po prawej stronie u dołu: Tondos |
Akwarela należy do cyklu prac, które przygotowali wspólnie artyści do wydawnictwa Wawel przeszłości skarbnica siedziba Piastów i Jagiellonów. Wg oryginałów...ze wstepem i objaśnieniami K. Bartoszewicza, Kraków, b.r. Nakład Salonu Malarzy Polskich, s 7, kart 20
Stanisław Tondos studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki. Studia kontynuował w Wiedniu i Monachium. Całą pasję artystyczną skierował na malowanie widoków architektury zabytkowej. Malował fragmenty Wiednia, Monachium, Wenecji, Warszawy, Lwowa i oczywiście najliczniejsze – Krakowa. W tych pracach pomagali mu sporadycznie najpierw Juliusz Kossak, następnie Wojciech Kossak. Poza ww cyklem Wawel..., namalował Tondos wspólnie z Juliuszem cykl Klejnoty miasta Krakowa, a razem z Wojciechem cykl Kościół Mariacki w Krakowie. Malarz wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Salonie Krywulta w Warszawie, czasami również brał udział w wystawach zagranicznych. |
Wojciech Kossak kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza oraz w akademii w Monachium. Następnie kontynuował naukę w paryskiej École des Beaux-Arts. W 1895 wyjechał do Berlina, gdzie otrzymywał zamówienia cesarza Wilhelma II, następnie pracował w Londynie i Wiedniu. W 1915 został profesorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Wielokrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych i Paryża. Jego twórczość cieszyła się niezwykłą popularnością, zwłaszcza batalistyka, tematyka myśliwska oraz portrety o charakterze reprezentacyjnym. Malarz trafiał zwłaszcza w gust ziemiaństwa. Był wielokrotnie nagradzany. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na Salonach paryskich, w Wiedniu, w Monachium, w Berlinie i w Rosji. Jego obrazy znajdują się w wielu polskich muzeach oraz w zbiorach prywatnych. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 84 | 13000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 13000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |