Antoni Bazyli KOLASIŃSKI ,Kwiaty , olej, płótno naklejone na tekturę, 30,5 x 25 cm

Kwiaty

(1811 Pilica k. Olkusza - 1876 Warszawa)

olej, płótno naklejone na tekturę
30,5 x 25 cm

obraz owalny;

sygnowany u dołu: AKolasiński

Antoni Bazyli Kolasiński początkowo malarstwa uczył się pod kierunkiem swojego ojca Wawrzyńca. W 1835 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie w latach 1839-1844 nauki malarstwa pobierał u Antoniego Blanka. Wraz z innymi uczniami prof. Blanka brał udział w zespołowym malowaniu obrazów kościelnych. Specjalizował się również w odnawianiu i konserwacji obrazów, między innymi odnawiał obrazy w kościele Św. Ducha w Warszawie, również do tegoż kościoła namalował obraz Św. Joachim Patriarcha. W roku 1858 wyjechał za granicę podróżując między innymi do Berlina, Monachium i Drezna. Po powrocie do kraju był zatrudniony przy odnawianiu obrazów z kolekcji w pałacu Łazienkowskim, wkrótce potem został etatowym konserwatorem zbioru. Malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety, a przede wszystkim kompozycje kwiatowe, inspirowane często sztuką mistrzów flamandzkich.