Wnętrze kościoła cystersów w Mogile
(1872 Warszawa - 1947 Warszawa) |
olej, płótno |
60,5 x 35 cm |
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Józef Czajkowski 1900. |
Józef Czajkowski-brat malarza Stanisława. W roku 1891 rozpoczął studia artystyczne w Akademii Monachijskiej, następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian, w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a w latach 1894 - 1895 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz na tamtejszej Politechnice. Był artystą wszechstronnym. Oddany idei ogarnięcia całości życia przez sztukę wcielał ją w swej różnorodnej działalności - był malarzem (autorem portretów, pejzaży, scen rodzajowych), grafikiem, architektem, projektantem wnętrz, mebli, kilimów, plakatów, zajmował się krytyką sztuki i pracą pedagogiczną. Był członkiem i aktywnym działaczem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i „Warsztatów Krakowskich”, współzałożycielem Tow. „Polska Sztuka Stosowana” i spółdzielni artystów „Ład”. W 1913 zorganizował i następnie prowadził katedrę architektury wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1919 wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIX Aukcja Dzieł Sztuki | 2016-06-22 19:00:00 | 36 | 8000.00 PLN (2105,26USD, 1904,76EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |