Wycinanka
(1928 Szymanowice - 2014 Warszawa) |
płyta, papier |
36 x 46 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: T. Dominik sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: T. Dominik 57 |
Tadeusz Dominik w latach 1946-1951 studiował na Wydziale Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Cybisa.Od 1951 roku był pedagogiem na macierzystym Wydziale, początkowo jako asystent Cybisa. Od 1965 roku prowadził własną pracownię, w 1979 roku otrzymał tytuł profesora. W 1990 roku przeszedł na emeryturę. Początkowo zajmował się grafiką,a od połowy lat 50. uprawiał malarstwo i tkaninę artystyczną. Debiutował na słynnej wystawie w warszawskim Arsenale w 1955 roku, gdzie zdobył nagrodę. Wlatach 60. wzbogacił swe prace o efekty fakturowe. Malarstwo Tadeusza Dominika cechuje styl, który łączy w sobie abstrakcyjne motywy inspirowane przyrodą z tradycjami polskiego koloryzmu. Równolegle z malarstwem zajmował się gobelinem,ceramiką, jak również grafiką komputerową. Był laureatem wielu nagród otrzymał m.in. laur „Złotego Grona“ w Zielonej Górze w 1963 roku, Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1968 roku, nagrodę im.George’a Rowney’a w Londynie w 1973 roku i nagrodę im. Jana Cybisa w Warszawie w 1973roku. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Galerii Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIX Aukcja Dzieł Sztuki | 2016-06-22 19:00:00 | 31 | 6000.00 PLN (1578,95USD, 1428,57EUR) | 7000.00 PLN (1842,11USD, 1666,67EUR) |