Łodzie rybackie na brzegu morza
(1867 Wolanów pod Odessą - 1952 Kraków) |
akwarela, papier |
23 x 32,5 cm |
sygnowana po prawej stronie u dołu: S Jaxa |
Soter Jaxa Małachowski studia artystyczne rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie, w latach 1892-1894 uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w szkole S. Grocholskiego w Monachium. Po powrocie do kraju na stałe zamieszkał w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego. Artysta malował przede wszystkim krajobrazy - pejzaże morskie i nokturny oraz motywy tatrzańskie i widoki miejskie, natomiast rzadziej malował portrety. Najlepsze prace Małachowskiego powstały przed pierwszą wojną światową, później, wobec konieczności zarobkowej często powielał własne pomysły. Uczestniczył w wielu wystawach, między innymi w Krakowie, gdzie miał kilka wystaw indywidualnych, w Warszawie, we Lwowie, Łodzi, Poznaniu i w Lublinie.