Portret góralki, 1937
(1864 Nottingham, Anglia - 1954 Kraków) |
olej, płótno |
51,5 x 37,5 cm |
sygnowany i datowany po prawej stronie u góry: Sylw. Saski / 1937 |
Sylweriusz Saski w kraju zamieszkał wraz z ojcem, który wrócił z emigracji w roku 1871. Osiedlili się w Krakowie. Tam uczył się malarstwa i rzeźby w Szkole Sztuk Pięknych począwszy od roku 1884. W 1888 otrzymał srebrny medal za osiągnięcia w szkole i II nagrodę w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych za rzeźbę. W roku 1890 kontynuował naukę w akademii monachijskiej u Seitza. Po powrocie studiował na Oddziale Kompozycji u Matejki. Studia ukończył ze złotym medalem za obraz Karciarze wiejscy. Po początkowych sukcesach w okresie studiów cieszył się nadal dużym wzięciem malując sceny rodzajowe, portrety i sceny religijne. Dużo wystawiał, w krakowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych w latach 1890 - 1908, tu zorganizowano mu w roku 1929 wystawę zbiorową jego prac; w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w poprzednim stuleciu i potem w latach 1923 - 1930. W tym samym czasie wystawiał nadal w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (1922 - 1935). W czasie II wojny światowej zamieszkał na Cyrhli. Dzisiaj jego dzieła znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa i Warszawy, w Muzeum Historycznym m.Krakowa i w Muzeum Tatrzańskim.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 118 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |