Pejzaż zimowy, 1895
(1854 Synowódzko Wyżne koło Stryja - 1936 Kraków) |
(1866 Lubaczów - 1924 Kraków) |
olej, płótno naklejone na tekturę |
39,5 x 51,5 cm |
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: DĘBICKI & MAKAREWICZ 895;
na odwrocie nalepka: GERGOWICZ & BAUER / we Lwowie ul.Balicka 16. / polecają po cenach najprzystępniejszych swój / skład przyborów piśmiennych / towarów galanteryjnych z brązu, drzewa, skóry, pluszu i.t.p. / ALBUMY do fotografij, GARNITURY na biórka (sic!) / RAMKI do fotografj i we wszystkich formatach KAŁAMARZE różnego wyrobu / PUGILARESY, portmonetki, tytonierki LUSTERKA kieszunkowe (sic !) / SCYZORYKI i nożyczki angielskie PERFUMERIA francuska i angielska / PRAWDZIWA wodakolońska (sic !) i wszelkie przybory toaletowe / FARBY olejne i akwarelowe PŁÓTNA MALARSKIE w różnych szerokościach / PĘDZLE, PALETY i wszelkie przybory do malowania / i rysowania / Obrazy świętych i rodzajowe / ramy do obrazów wnajnowszych (sic !) wzorach najtaniej |
Obaj malarze przyjaźnili się jeszcze od czasów lwowskich. Syn Juliusza, Jerzy malował w pracowni Dębickiego. Zbliżeniu obu artystów sprzyjały między innymi wspólne zainteresowania motywami ludowo-rodzajowymi i folklorem huculskim.
Juliusz Makarewicz jako student wydziału architektury politechniki lwowskiej otrzymał stypendium hrabiego Karola Lanckorońskiego na dalsze studia. Rozpoczął naukę w akademii wiedeńskiej u C. Gripenkerla, kontynuował naukę do 1882 roku w Monachium i w Rzymie. W 1897 roku założył wraz z A. Augustynowiczem szkołę malarstwa dla kobiet we Lwowie. Malował olejno i akwarelą, głównie sceny rodzajowe, często z życia Hucułów. Uprawiał malarstwo monumentalne, był autorem między innymi polichromii w cerkwi w Stanisławowie, na uniwersytecie lwowskim, kościołach w Piotrkowie, w Brześciu Kujawskim, w Chorzowie. Zajmował się również projektowaniem witraży, ilustratorstwem, konserwacją dzieł. Sporadycznie podejmował temat krajobrazu. Jego dwa Pejzaże górskie znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie.
Stanisław Dębicki rozpoczął naukę malarstwa w wiedeńskiej akademii u C.Griepenkerla w 1881 roku. Naukę kontynuował w krakowskiej akademii i w monachijskiej od roku 1884 u A. Wagnera. Powróciwszy do kraju osiadł na krótko w Kołomyi, wtedy zainteresował się obyczajami Hucułów. W latach 1890 - 1891 kontynuuje wykształcenie w Paryżu, w Académie Colarossi. Po powrocie osiadł na stałe we Lwowie. Przystąpił do Towarzystwa "Sztuka" oraz do Związku Artystów Polskich we Lwowie oraz od 1902 roku do wiedeńskiej Secesji. W 1909 roku powierzono mu katedrę malarstwa dekoracyjnego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako członek jury zajmował się wyborem dzieł na wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Sam dość rzadko wystawiał, w Krakowie i we Lwowie. Głównie malował portrety i sceny rodzajowe, początkowo w konwencji realistycznej, następnie przenosił do swojego malarstwa zdobycze impresjonizmu francuskiego. Podał się również wpływowi sztuki japońskiej. Zajmował się także innymi dziedzinami sztuki, grafiką, ilustracją, rzeźbą, scenografią, projektowaniem sztuki użytkowej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 85 | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |