Wiktor MAZUROWSKI ,Po bitwie* , olej tektura, 70 x 96 cm

Po bitwie*

(1859 Warszawa - 1944 Warszawa)

olej tektura
70 x 96 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: W. MAZUROWSKI
na odwrocie naklejka: Nr 4 / Poslje boja / Mazurowskij Wiktor Wikientiewicz / (1859 – 1923) / karton, masło 70 x 96 cm / koniec XIX wieka / Raboty awtora imiejustia w Gosud. / Ruskom muzieje w S. Pietierburgie

* W obrazie ukazano epizod z historii Pułku Konnego Leib Gwardii, pozostającego od 1800 roku pod dowództwem Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza.
W trakcie bitwy pod Austerlitz korpus Bagrationa  zaatakowany został przez V korpus marszałków Murata i Lanesa. Rozgorzała walka z wojskiem Bagrationa, gwardią pod dowództwem księcia Konstantego i jazda rosyjską a V Korpusem i jazda obwodową francuską. W trakcie kilka batalionów francuskiej piechoty z dywizji gen. Vandamme'a zostało rozbitych przez pułki konne gwardii rosyjskiej. Pułk konny leib gwardii zdobył sztandar 4 pułku francuskiej piechoty liniowej. Na obrazie uwidoczniono moment, gdy upojeni chwilowym sukcesem żołnierze Pułku Konnego Leib Gwardii prezentują zdobyty sztandar stojącemu w otoczeniu rosyjskich i austriackich generałów i oficerów swemu szefowi, Wielkiemu Księciu Konstantemu Pawłowiczowi. W istocie to epizodyczne zwycięstwo Rosjan nie miało znaczenia dla przebiegu całej bitwy, a jedynie ta walka odwróciła uwagę od właściwego kierunku natarcia francuskiego w centrum i na prawym skrzydle. Mimo, że bitwa pod Austerlitz skończyła się całkowitym zwycięstwem armii francuskiej, to od tej pory sztandar Pułku Konnego Leib Gwardii zdobił napis "Za zdobycie pod Austerlitz nieprzyjacielskiego sztandaru". (informacje uzyskane dzięki uprzejmości Pana M. Sicińskiego)

Wiktor Wincenty Mazurowski uczył się w warszawskiej szkole Rysunku W. Gersona, następnie w latach 1879 – 1889 studiował w Akademii Sztuk Pieknych w Petersburgu. W 1888 roku zdobył wielki złoty medal i tytuł „kłassnyj chudożnik” I stopnia za obraz „Atak oddziału kawalerii na dom Czerkiesów we wsi Bela podczas wojny rosyjsko – tureckiej 1877 roku”. W 1889 roku przyznano mu stypendium zagraniczne. Następnie przebywał jako stypendysta przy armii rosyjskiej, brał udział w wojnie rosyjsko – japońskiej co posłużyło mu do namalowania cyklu „Z wojny japońskiej”. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych w Petersburgu oraz kustoszem tamtejszego Muzeum Wojska. Od 1936 roku należał do Związku Artystów Polskich „Kapitel” w Rzymie.
Tworzył przede wszystkim obrazy batalistyczne o tematyce historycznej. Malował też parady i święta wojskowe, portrety, podejmował też tematykę rodzajową. Wystawiał w Petersburgu, w Rydze, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, Krakowie i w Rzymie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XX Aukcja2004-05-04 00:00:0043
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)