Grób Absaloma w Dolinie Cedronu•, 1935
(1883 Annówek - 1944 Włocławek) |
olej, płótno naklejone na tekturę |
50 x 34,5 cm |
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: A. Laszenko / Jerozolima 35. |
• Grób Absaloma jest wykutym w ścianie jednolitym sześcianem o boku 6,80
m, zakończonym strzelistą, okrągłą wieżyczką. Jego dekorację stanowią
cztery narożne pilastry podtrzymujące gzyms dekorowany motywem liści.
Według starożytnej tradycji ludowej znanej Józefowi Flawiuszowi i
Świętemu Hieronimowi, to właśnie miałaby być stela wzniesiona przez
Absaloma w Dolinie Królewskiej i zwana Ręką Absaloma. W rzeczywistości
jednak jest to stela wzniesiona przez nieznaną dzisiaj z imienia
osobistość, która w skalnej ścianie, tej samej, która dostarczyła
materiałów na stelę, kazała wykuć dla siebie grób, znany dziś pod nazwą
grobu Jozafata.
Aleksander Laszenko był malarzem orientalistą i podróżnikiem. Po ukończeniu w 1900 roku korpusu kadetów w Połtawie został studentem Konstantynowskiej Szkoły Oficerów Artylerii w Petersburgu, którą ukończył w 1924 roku. Równocześnie uczył się malarstwa w petersburskiej Akademii pod kierunkiem J. Wołkowa, N. Dubowskoja, W. Makowskiego i I. Riepina. Po studiach służył w jednostkach artylerii Leib-Gwardii i w roku 1916 został awansowany na pułkownika. W 1918 roku wyjechał do polski i poświęcił się całkowicie malarstwu i związanym z nim wyprawom artystycznym. W latach 1903 – 1904 przez Indie, Australię, Nową Zelandię, Wyspy Fidżi, Samoa, Tahiti objechał świat. Niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu. Zwiedzał Bliski Wschód, Tunezję i Maroko oraz Palestynę. Zafascynowany egzotyką odwiedzanych krajów malował kompozycje, w których przedstawiał sceny z życia tubylców, jeźdźców na wielbłądach w pustyni lub oazie, widoki starych miast, szczególnie Jerozolimy i Kairu, bazarów, zabytkowych dzielnic i budowli. Portretował też swoich przyjaciół i bliskich w strojach wschodnich. W czasie pobytu w 1922 roku w Egipcie zawarł znajomość z Carterem, odkrywcą grobowca Tutonchamona i dzięki tej znajomości wykonał wiele szkiców i notatek w miejscu pobytu.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 36 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |