Teatr na Wyspie w Łazienkach
(1874 - 1944) |
olej, płyta |
31 x 23,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Wacław Dyzmański |
Wacław Dyzmański studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie, następnie w Monachium i Paryżu. Odbywał liczne podróże artystyczne do Włoch, Francji i Hiszpanii. Swoje prace wystawiał od 1902 roku początkowo były to litografie, akwaforty i obrazy przedstawiające motywy z Włoch i Francji. Wystawiał również w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie głównie portrety, martwe natury i kwiaty, w Salonie Garlińskiego, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta, w Salonie Niezależnych w Paryżu. W 1917 roku miał pierwszą wystawę indywidualną w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, eksponował na niej pejzaże malowane w Paryżu. Ulubionym rodzajem malarstwa w którym się specjalizował były idealizowane portrety kobiece najczęściej pastelowe. W 1922 roku w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych miał drugą wystawę indywidualną na której eksponował prace wykonane na Śląsku. Dyzmański został rozstrzelany przez Niemców po upadku powstania warszawskiego jego pracownia wraz z całą spuścizną uległa zniszczeniu. Jego prace znajdują się między innymi w Muzeum Teatralnym w Warszawie i w Lwowskiej Galerii Obrazów. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki | 2015-12-21 19:00:00 | 63 | 2000.00 PLN (519,48USD, 465,12EUR) | 2400.00 PLN (623,38USD, 558,14EUR) |