Jerzy DUDA-GRACZ ,Przebierańcy , grafika, linoryt, 30 x 22,5 cm

Przebierańcy

(1941 Częstochowa - 2004 Łagów)

grafika, linoryt
30 x 22,5 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Duda G 64; po środku u dołu: pieczątka; po lewej stronie u dołu: Judaika 15/20 Linoryt

Jerzy Duda Gracz ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie. Studiował w Katowicach na Wydziale Grafi ki fi lii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tam też otrzymał dyplom w 1968. Był wybitnym malarzem, rysownikiem, scenografem i pedagogiem. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). Jego malarstwo charakteryzuje się wybitnym kunsztem warsztatowym i dbałością o szczegół. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001). Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfi e, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli. Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffi zi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, na Węgrzech, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki2015-12-21 19:00:007
1100.00 PLN
(285,71USD, 255,81EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)