Portret dziewczyny, 1914
(1883 Sosnowiec - 1925 Otwock) |
rysunek, ołówek, papier |
44,5 x 62 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Jacek Mierzejewski | Zakopane | 1914 r. |
Jacek Mierzejewski początkowo kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej, studia kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Cynka, L. Wyczółkowskiego, J. Pankiewicza (grafika), od 1908 studiował z przerwami w szkole J. Mehoffera. W 1913 roku przebywał we Francji na stypendium, skąd na skutek złego stanu zdrowia wrócił po kilku miesiącach. W 1919 roku osiedlił się w Piotrowicach koło Nałęczowa. Początki twórczości Mierzejewskiego to secesyjne inspiracje Wyspiańskim, Mehofferem i Beardsleyem . Od 1910 roku pod wpływem Cezanne`a i wczesnego kubizmu zaczął upraszczać i geometryzować formę. W 1917 roku został członkiem awangardowego ugrupowania Ekspresjonistów Polskich (od 1919 Formistów). Mierzejewski malował głównie martwe natury oraz portrety osób z najbliższego otoczenia, rysowane delikatnym konturem i utrzymane w subtelnej, rozjaśnionej kolorystyce. W pracach pejzażowych ujmował formę w sposób syntetyczny i monumentalny. Ogromna część spuścizny artystycznej Mierzejewskiego spłonęła w czasie wojny w Warszawie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki | 2015-12-21 19:00:00 | 48 | 10500.00 PLN (2727,27USD, 2441,86EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 39 | 7000.00 PLN (2187,50USD, 1647,06EUR) | 10500.00 PLN (3281,25USD, 2470,59EUR) |