Henryk Konstanty SOKOŁOWSKI ,Pałac na Wodzie w Łazienkach, 1924 , olej, tektura, 35 x 52 cm

Pałac na Wodzie w Łazienkach, 1924

(1891 Wysokin - 1927 Włocławek)

olej, tektura
35 x 52 cm

sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: K. SOKOŁOWSKI 1924

Henryk Konstanty Sokołowski pochodził z rodziny szlacheckiej, był synem Jana Kantego i Zofii z Czernickich. W 1911 roku rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem S. Lentza. Z dokumentów zachowanych przez uczelnię wynika, że Sokołowski przerwał studia po pierwszym semestrze. Przypuszcza się, iż artysta kontynuował naukę doskonaląc swój talent na lekcjach prywatnych, co potwierdzają namalowane przez niego obrazy po roku 1915. Opublikowane materiały z okazji wystawy monograficznej artysty podają, że był także uczniem Wojciecha Kossaka. Malował głównie portrety ziemian, duchownych, sceny rodzajowe i batalistyczne, pejzaże, konie. Pod koniec swojego życia pracował jako nauczyciel rysunków w Gimnazjum we Włocławku.