Józef WASIOŁEK ,Słoneczniki w wazonie , tempera, karton, 42 x 30 cm

Słoneczniki w wazonie

(1921 Smarglin - 2008 Łódź)

tempera, karton
42 x 30 cm

sygnowany po prawej stronie u dołu: J. WASIOŁEK

Józef Wasiołek studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Z. Pronaszki oraz W. Taranczewskiego. Artysta mieszkał i tworzył w Łodzi. Malował głównie pejzaże, ukazując fascynację nurtem postimpresjonizmu oraz koloryzmu. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień między innymi otrzymał odznaczenie z okazji 75-lecia Archidiecezji Łódzkiej, odznaczenie ministerialne dla Zasłużonego Działacza Kultury oraz Honorową Odznakę Miasta Łodzi. Swoje prace eksponował na wystawach indywidualnych w kraju oraz za granicą między innymi w Londynie, Kopenhadze i Duesseldorfie. Prace Wasiołka znajdują się między innymi w zbiorach Ministerstwa Kultury w Warszawie, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, a także w Muzeach w Bydgoszczy, Sieradzu, Sandomierzu, Wieluniu oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.