Potyczka, 1970
(1902 Kielce - 1955 Kielce) |
rysunek, ołówek, papier |
16 x 20 cm |
sygnowany po prawej stronie na dole: Prauss / 1970 |
Ryszard Prauss w czasie wojny bolszewickiej wstąpił do wojska jako ochotnik. Służył w 4 pułku piechoty w Kielcach. Był uczniem Gimnazjum im. Reja w Kielcach. Studia malarskie podjął w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1924 roku. Ukończył je w 1930 roku w pracowniach M. Kotarbińskiego i T. Pruszkowskiego. Uczył się równocześnie grafiki u W. Skoczylasa i K. Bartłomiejczyka. Całe życie związany z Kielcami uczestniczył w pracach Świętokrzyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki. Malował przede wszystkim pejzaże z elementami architektonicznymi, widoki miast, sceny batalistyczne, rodzajowe. Uprawiał również ilustrację książkową. Zajmował się po wojnie dydaktyką. Wiele jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach. Również malarzem był jego brat bliźniaczy, Stanisław, zmarły w 1967 roku. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki | 2014-12-15 19:00:00 | 130 | 600.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |