Stanisław TOMASZEWSKI-MIEDZA ,Sanna , olej, tektura, 35 x 50 cm

Sanna

(1913 Warszawa - 2000 Warszawa)

olej, tektura
35 x 50 cm

sygnowany po prawej stronie u dołu: St. Tomaszewski

na odwrocie stempel: SPRZEDAŻ OBRAZÓW ARTYSTYCZNYCH | WSPÓŁCZESNYCH MALARZY POLSKICH | ANTONIEGO PARKOTA | w Warszawie, Nowy Świat 17, tel. 5.13-28

Stanisław Tomaszewski "Miedza" był artystą malarzem i fotografem. Żołnierzem Armii Krajowej i autorem plakatów powstańczych. Podczas wojny pracował w komórce AK dokumentującej zbrodnie hitlerowskie na ziemiach polskich. Podobnie jak jego brat zajmował się fotografowaniem, robił odbitki ze zdjęć przyniesionych przez Niemców do wywołania w zakładzie, w którym pracował. Tę bezcenną dokumentację przerzucano do Londynu, gdzie była następnie dowodem w procesach norymberskich. W roku 1941 Tomaszewski został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Jego brawurowa ucieczka z więzienia stała się kanwą filmu "Umarłem, aby żyć" (reż. Stanisław Jędrka, 1984). Stanisław Miedza-Tomaszewski po wojnie wykładał na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opracował album Plakaty powstańczej Warszawy, wydany w Warszawie w 1989 roku, opublikował też książkę Benefis konspiratora. Stanisław Miedza-Tomaszewski był ojcem chrzestnym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz mężem Ireny, siostry Jadwigi Kaczyńskiej.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki2014-12-15 19:00:0058
3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)