Kwietna łąka
(1853 Włodawa - 1926 Warszawa) |
olej, tektura |
17 x 25 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: ST. MASŁOWSKI. na odwrocie nalepka z napisem: Katolicki Zakład Sprzedaży Obrazów | Religijnych i Obyczajowych | przy | Księgarni Ziemi Mazowieckiej w Płocku | Kolegialna 8 – gmach Hotelu Polskiego |
Stanisław Masłowski kształcił się w Warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamieńskiego. W latach 1875-1886 odbywał coroczne podróże na plenery malarskie, między innymi na Ukrainę. Zafascynowany tamtejszym krajobrazem i folklorem namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków (Taniec Kozaków, Dumka Jaremy). W 1886 roku przebywał w Monachium. Natomiast po 1900 roku kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża, a w 1912 podróżował na Sycylię i do Tunisu. Po 1903 roku wiele czasu spędzał w podwarszawskiej Woli Rafałowskiej. Oprócz malarstwa olejnego uprawiał akwarelę i w tej trudnej technice doszedł do prawdziwego mistrzostwa. W swoich malowanych akwarelą krajobrazach - realistycznych, a zarazem dekoracyjnych - dawał, według własnych słów - „coś w rodzaju syntezy pejzażu polskiego”.
Cena uzyskana Hammer price |
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki | 2014-12-15 19:00:00 | 56 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |