(1862 Ryżów - 1955 Warszawa) |
olej, tektura |
20 x 27 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Stankiewicz |
Zofia Stankiewicz studia malarskie podjęła w Charkowie. Naukę kontynuowała w warszawskiej Szkole Rysunkowej u W. Gersona, a następnie w Paryżu w Academie Julian. Po powrocie do Warszawy kształciła się w pracowniach M. Kotarbińskiego, K. Krzyżanowskiego i K. Stabrowskiego. Malowała głównie pejzaże oraz martwe natury. Najchętniej podejmowała tematykę pejzażu miejskiego, jej prace prezentują zabytkową architekturę Wilna, Warszawy, Krakowa i Pomorza. Później poświęciła się wyłącznie technice graficznej uprawiając akwafortę i akwatintę. W roku 1912 była współzałożycielką Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Graficznych. |