Pejzaż z zagrodą
(1887 - 1977) |
olej, tektura |
27 x 35,5 cm |
nie sygnowany na odwrocie sygnatura: E.Elster |
Erwin Elster edukację artystyczną, rozpoczętą w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem L. Wyczółkowskiego i W. Weissa, kontynuował w latach 1911-1914 w Paryżu. Po powrocie do kraju podjął obowiązki pedagogiczne w poznańskiej Szkole Zdobniczej. Swe prace eksponował na wystawach Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka" w Krakowie. W okresie powojennym uczestniczył w wystawach okręgowych ZPAP oraz w zagranicznych prezentacjach polskiej sztuki w Berlinie, Hadze, Sztokholmie, Kopenhadze i Amsterdamie. Powrócił też do działalności pedagogicznej, wykładając w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Zakres nauczania rozszerzył, obejmując stanowisko kierownika katedry malarstwa i rysunku na wydziale architektury Politechniki Poznańskiej. W 1955 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie pełnił funkcję profesora malarstwa na wydziale architektury miejscowej politechniki. Częstym motywem jego obrazów była zabytkowa architektura gdańskiej starówki. Reminiscencje pobytu w Paryżu i fascynacja malarstwem postimpresjonistów widoczne są w prezentowanym obrazie o świetlistej kolorystyce i dekoracyjnych walorach. Upozowana we wnętrzu pracowni malarskiej modelka staje się elementem kolorystycznej kompozycji wzbogaconej wzorzystą tkaniną kotary; technika drobnych, gęstych uderzeń pędzla ma impresjonistyczny rodowód.
Cena uzyskana Hammer price |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 113 | 1000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |