W garderobie, 1935
(1908 Rzym - 1985 Londyn) |
olej, płótno |
70 x 52,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Marek Żuławski na odwrocie nalepka z odręcznym pismem: 16 | Marek Żuławski | „W garderobie" - Paryż 1935 r. | olejny na płótnie | wym. 70 x 52,5 cm |
Obraz pochodzi z młodzieńczego okresu, kiedy artysta kontynuował studia malarskie w Paryżu wyraźnie pozostając pod wpływem tendencji postimpresjonistycznych. Z głęboką świadomością swoich możliwości malarskich podjął problem światła we wnętrzu.
Marek Żuławski, syn pisarza Jerzego, studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u L. Pękalskiego, F. Sz. Kowarskiego i K. Tichego. W 1935 roku wyjechał do Paryża jako stypendysta. W 1936 roku przeniósł się do Londynu i tu osiadł na stałe. W latach trzydziestych brał udział w wystawach odbywających się w Polsce, między innymi w instytucie Propagandy Sztuki. Po wojnie również nadsyłał prace do Polski na wystawy. Brał czynny udział w życiu artystycznym krajów zachodnich. W 1952 roku miał swoją wystawę we Florencji. W jego twórczości ujawniało się bardzo indywidualne i ewolucyjne przechodzenie od koloryzmu do syntezy form malarskich.
Cena uzyskana Hammer price |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 93 | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |