Filiżanka, około 1715-1719* , porcelana, malowana złotem i czerwoną farbą, dekoracja reliefowa, wysokość 8 cm, średnica 6,2 cm;

Filiżanka, około 1715-1719*

porcelana, malowana złotem i czerwoną farbą, dekoracja reliefowa
wysokość 8 cm, średnica 6,2 cm;
dekoracja malarska: najprawdopodobniej warsztat Seuterów, Augsburg, po 1726
Wokół korpusu filiżanki biegnie pas dekoracji malarskiej naniesionej złotem i czerwienią. Są to groteskowo ujęte postacie Chińczyków wśród roślin, ptaków i owadów. Dekoracja ta stanowi naśladownictwo dalekowschodnich motywów zdobniczych. Autorami dekoracji są bracia Seuter** w Augsburgu, do których warsztatu trafiało początkowo wiele sztuk porcelany miśnieńskiej, z powodu między innymi tego, że w manufakturze w Miśni niezbyt dobrze radzono sobie początkowo ze złoceniem porcelany i recepturą farb do malowania porcelany.

* Filiżanka ze względu na swoją dekorację reliefową mogłaby być datowana na lata 1713-1715. Jednak jej niedoskonała masa pełna zanieczyszczeń wskazuje, że naczynie być może powstało nieco później, kiedy po śmierci J.F. Bottgera w 1719 roku wystąpiły w wytwórni chwilowe trudności, które znalazły swoje odzwierciedlenie w pogorszeniu jakości wyrobów.

** Bartholomaus Seuter (1678-1754) i Abraham Seuter (1689-1747) prowadzili warsztat złotniczy w Augsburgu. Starszy z nich otrzymał od rady miasta w 1726 roku przywilej malowania złotem i srebrem na naczyniach porcelanowych. Bracia mieli doświadczenie w używaniu farb emaliowych na szkle i metalach. Prezentowali niezły poziom malarski. BartholomŠus był bieglejszy w nanoszeniu elementów dekoracyjnych, Abraham - był delikatniejszy i staranniejszy w odtwarzaniu scenek figuralnych. Obu charakteryzowała tendencja do „zawieszania" figurek w pustej przestrzeni, często bez logiki i proporcji. Te cechy wyraźnie potwierdzają się w dekoracji oferowanej filiżanki. Do braci Seuterów oraz do innych rzemieślników, którzy podejmowali się dekorować porcelanę z Miśni w swoich warsztatach przylgnęła nazwa Hausmaler.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:0019
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
XXII Aukcja2005-12-12 00:00:0080
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)