Podstawa pod wazę do zupy, Korzec, około 1815-1820
porcelana malowana naszkliwnie, złocona na łapach |
średnica dolna 24,2 cm, średnica górna 13,7 cm, wysokość podstawy 8,1 cm |
sygnowana na spodzie naszkliwnie szarością: centralnie Opromienione Oko Opatrzności | Korzec oraz warsztatowe oznakowanie przy brzegu 3.
Podstawa okrągła, dzwonowata, wsparta na trzech lwich łapach, częściowo złocona. Dekorowana na ściankach symetrycznie rozmieszczonymi dwoma bukietami kwiatów: z żółtym narcyzem i fioletowo-żółtym tulipanem oraz dwiema pojedynczymi gałązkami kwiatów.
Naczynie pochodzi ze zbiorów rodziny książąt Czartoryskich. Przechowywane było w Muzeum Czartoryskich w Krakowie jako depozyt, pod numerem inwentarza DMNK.Cz.1228. |
Manufaktura w Korcu została założona w roku 1784 przez Józefa Klemensa Czartoryskiego, stolnika litewskiego. Była to pierwsza polska wytwórnia porcelany. Początkowo nową w Polsce technologię porcelany rozwijał w Korcu Franciszek de Mezer. Do roku 1790 produkowano tu jedynie przedmioty fajansowe. 1 maja 1790 roku Franciszek de Mezer przesłał królowi do Warszawy próbki porcelany wykonanej w Korcu. Niedługo potem ruszyła produkcja wyrobów porcelanowych. Manufaktura szczyciła się bardzo dobrą jakością wyrobów oraz nowatorskim wprowadzaniem na polski rynek nowoczesnej stylistyki. Częściowo zapożyczano motywy zdobnicze. Manufaktura funkcjonowała do roku 1832. Szczyciła się dobrą jakością wyrobów oraz nowatorskim wprowadzaniem na polski rynek nowoczesnej stylistyki. Wytwarzane w manufakturze koreckiej wazy były najbardziej okazałymi elementami serwisów obiadowych. Komponowano je z trzech części: podstawy, wazy o czaszy zazwyczaj półkulistej, wspartej na stopie oraz pokrywy. Zastawy stołowe najczęściej zdobiono bukietami kwiatów, w których dominowały róża (przed 1805 rokiem), tulipan, żółty narcyz, goździk lub mak. Takie zakomponowanie powierzchni naczynia naturalistycznymi kwiatami stanowiło nawiązanie do dekoracji powstających ówcześnie w słynnych manufakturach porcelany w Miśni i Wiedniu. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 57 | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |