Lugano, 1912
(1876 Warszawa - 1948 Kraków) |
akwarela, papier |
34,5 x 28 cm w świetle passe-partout |
sygnowana i datowana po lewej stronie u dołu: Lugano 1912 | Jadwiga Gałęzowska. |
Jadwiga Gałęzowska była córką malarza Adama Malinowskiego. Kształciła się między innymi w krakowskiej szkole malarstwa Teofilii Certowicz, uczęszczała również na kurs malarstwa do A. Baranieckiego. Swe malarskie studia kontynuowała w Monachium, pod kierunkiem węgierskiego artysty S. Hollósy`ego, oraz w 1903 roku w Akademii Colarossi w Paryżu. Należała do Związku Artystek Polskich, a także do Związku Artystów Polskich. Odbywała liczne podróże między innymi do Francji, Włoch, Jugosławii, Norwegi, i Szwecji, z których przywoziła liczne studia pejzażowe. Gałęzowska utrwalała również widoki polskich miast, między innymi Krakowa i Warszawy. W dorobku artystki nie brak też górskich pejzaży, martwych natur oraz kwiatów. Gałęzowska tworzyła w technice akwarelowej, pastelowej oraz olejnej. Popularność zdobyła również jako miniaturzystka, tworząc portreciki na kości słoniowej oraz papierze. W tej technice również powstały miniaturowe pejzaże. W 1945 roku odbyła się w Krakowie indywidualna wystawa prac artystki. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Zbiorach Sztuki na Wawelu. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVI Aukcja Dzieł Sztuki | 2013-10-24 19:00:00 | 17 | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |