Jacek MIERZEJEWSKI ,Portret dziewczyny, 1914 , rysunek, ołówek, papier, 44,5 x 62 cm

Portret dziewczyny, 1914

(1883 Sosnowiec - 1925 Otwock)

rysunek, ołówek, papier
44,5 x 62 cm

sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Jacek Mierzejewski | Zakopane | 1914 r.

Jacek Mierzejewski początkowo kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej, studia kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Cynka, L. Wyczółkowskiego, J. Pankiewicza (grafika), od 1908 studiował z przerwami w szkole J. Mehoffera. W 1913 roku przebywał we Francji na stypendium, skąd na skutek złego stanu zdrowia wrócił po kilku miesiącach. W 1919 roku osiedlił się w Piotrowicach koło Nałęczowa. Początki twórczości Mierzejewskiego to secesyjne inspiracje Wyspiańskim, Mehofferem i Beardsleyem . Od 1910 roku pod wpływem Cezanne`a i wczesnego kubizmu zaczął upraszczać i geometryzować formę. W 1917 roku został członkiem awangardowego ugrupowania Ekspresjonistów Polskich (od 1919 Formistów). Mierzejewski malował głównie martwe natury oraz portrety osób z najbliższego otoczenia, rysowane delikatnym konturem i utrzymane w subtelnej, rozjaśnionej kolorystyce. W pracach pejzażowych ujmował formę w sposób syntetyczny i monumentalny. Ogromna część spuścizny artystycznej Mierzejewskiego spłonęła w czasie wojny w Warszawie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki2015-12-21 19:00:0048
10500.00 PLN
(2727,27USD, 2441,86EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
XXV Aukcja2013-06-26 19:00:0039
7000.00 PLN
(2187,50USD, 1647,06EUR)
10500.00 PLN
(3281,25USD, 2470,59EUR)