Wypas gęsi
(1891 Kraków - 1975 Londyn) |
olej, tektura |
24,5 x 35 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: J. Tetmajerówna |
Jadwiga Tetmajer-Naimska była najstarszą córką malarza Włodzimierza i Anny Tetmajerów, pierwowzorem postaci Isi w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Początkowo malarstwa uczyła się u swojego ojca, następnie od około 1903 roku lekcji rysunku udzielał jej Józef Siedlecki. W latach późniejszych kształciła się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej. W 1919 roku wraz z ojcem udała się do Paryża. Malowała głównie pogodne pejzaże, sceny rodzajowe, motyw z życia podkrakowskich wsi. Prace artystki kolorem i nastrojem przypominają malarstwo jej ojca. Swoje prace wystawiała bardzo rzadko, między innymi w roku 1911 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 1930 roku, uczestniczyła w I Wystawie Artystek Polskich w Muzeum Miejskim w Bydgoszczy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 54 | 2000.00 PLN (625,00USD, 470,59EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |