Wlastimil HOFMAN ,Krakus z papierosem , olej, sklejka, 25 x 34 cm

Krakus z papierosem

(1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba)

olej, sklejka
25 x 34 cm

sygnowany po lewej stronie u dołu: Wlastimil | Hofman

Wlastimil Hofman studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie między innymi u J. Stanisławskiego i L. Wyczółkowskiego. W latach 1899 – 1902 naukę kontynuował w Paryżu w École des Beaux-Arts. Od roku 1920 zamieszkał na stałe w Krakowie. Przystąpił, jako współzałożyciel, do „Grupy Pięciu” i do „Grupy Zero”, należał również do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i do czeskiego związku artystów „Manes”. Ta działalność uzupełniała jego bardzo czynny i twórczy tryb życia. Bardzo dużo wystawiał i bardzo dużo malował. Po wojennej tułaczce przez terytorium Związku Radzieckiego i Bliski Wschód wrócił do Krakowa w 1946 roku, a w rok później osiadł na stałe w Szklarskiej Porębie. Już za życia cieszył się bardzo szeroką sławą. Zwłaszcza wysoko oceniano jego symboliczne kompozycje wypełnione na poły fantastycznymi postaciami. Malował portrety, pejzaże, sceny z życia wsi, ale nader często nadawał tym przedstawieniom nastrój dziwności, bajkową tajemniczość i nostalgiczną nastrojowość. Formą nawiązywał do doświadczeń artystycznych malarzy młodopolskich, co świetnie uzupełniało pełną symboli wymowę jego dzieł.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXV Aukcja2013-06-26 19:00:0071
13000.00 PLN
(4062,50USD, 3058,82EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)