(1904 Kijów - 1992 Warszawa) |
olej, płyta, technika mieszana |
48 x 29 cm w świetle passe-partout |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Roszkowska | 7.III.1982 |
Teresa Roszkowska w latach 1924 – 1930 studiowała w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Pruszkowskiego. Równocześnie kształciła się w Konserwatorium. Interesowała się również scenografią teatralną i w latach 1934-1936 studiowała w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Roszkowska należała do ugrupowania „Szkoła Warszawska” i brała udział we wszystkich krajowych i zagranicznych wystawach tej grupy. Wystawiała także w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. W 1937 roku na Międzynarodowej wystawie Sztuka i Technika w Paryżu została uhonorowana Złotym Medalem za projekty scenografii i kostiumy do baletu Baśń krakowska. Po wojnie nadal zajmowała się filmową i teatralną scenografią oraz wiele malowała. W ulubionej technice tempery tworzyła, swoiście stylizowane sceny rodzajowe, pejzaże. Wielokrotnie wyjeżdżała na studia plenerowe do Włoch i Francji. W Polsce ulubionym miejscem plenerów był dla niej Kazimierz. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 27 | 1500.00 PLN (468,75USD, 352,94EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |