Scena rodzajowa
(1898 Baranowicze - 1978 Warszawa) |
akwarela, papier |
22,5 x 32 |
sygnowana po prawej stronie u dołu: Maja Berezowska ǀ 55. |
Maja Berezowska malarstwa i rysunku uczyła się u M. Roericha w Petersburgu, następnie u J. Pankiewicza i L. Wyczółkowskiego w Krakowie. Studiowała również w Monachium i Paryżu. Zajmowała się głównie ilustratorstwem, tworzyła rysunki i akwarele. Podejmowała tematy obyczajowe, malowała też kompozycje kwiatowe. Zajmowała się również scenografią i projektowaniem plakatów. Rozgłos przyniosły jej ilustracje do Boccacia z 1930 roku. Brała udział w pierwszych wystawach grupy „Rytm" powstałej w 1922 roku. W 1932 roku wyjechała do Paryża. Tu miała trzy indywidualne wystawy, współpracowała z tamtejszymi czasopismami: „Ici Paris", „Le Canard Enchainé", „La Vie Parisienne", „Le Figaro", „Le Rire". Od 1937 roku mieszkała w Warszawie. W czasie okupacji więziona, wywieziona do obozu w Ravensbrück. Po wojnie współpracowała między innymi z redakcjami „Szpilek", „Przekroju", „Ty i ja". Jej dzieła znajdują się obecnie w wielu zagranicznych zbiorach, w Paryżu, Sztokholmie, we Włoszech. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 10 | 1200.00 PLN (375,00USD, 282,35EUR) | 1800.00 PLN (562,50USD, 423,53EUR) |