Zima w Kazimierzu, 1939
(1897 Warszawa - 1942 obóz koncentracyjny Treblinka) |
olej, tektura |
31 x 23,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Frydman na odwrocie wypisane: F.Frydman / "Zima" - Kazimierz 1939 r. |
Prezentowany obraz wykazuje wyraźne zainteresowania artysty problemem koloru, które rozwijał w swojej twórczości po zetknięciu się z malarstwem postimpresjonistycznym. |
Feliks Frydman (Friedman) rozpoczął studia artystyczne przed I wojną światową w Warszawie, a uzupełniał je po zakończeniu wojny w Paryżu. Mieszkał w Warszawie, a w 1939 roku mieszkał w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Wziął wówczas udział w wystawie malarskiej odbywającej się w kamienicy Celejowskiej. W czasie okupacji przebywał w warszawskim getcie. Uprawiał malarstwo portretowe, tworzył również martwe natury, kompozycje kwiatowe. Wydał album rysunkowych szkiców portretowych pisarzy i aktorów żydowskich. Uprawiał grafikę. W 1929 i 1938 roku miał wystawy zbiorowe w Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych, w którego był aktywnym członkiem; brał również udział w wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przez szereg lat był przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków. Jedna jego praca znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz inna w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki | 2015-12-21 19:00:00 | 23 | 4000.00 PLN (1038,96USD, 930,23EUR) | 4000.00 PLN (1038,96USD, 930,23EUR) |
XXV Aukcja | 2013-06-26 19:00:00 | 57 | 5000.00 PLN (1562,50USD, 1176,47EUR) | 5000.00 PLN (1562,50USD, 1176,47EUR) |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 45 | 4500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |