Pancerz indo - perski z przełomu XVI/XVII wieku ,

Pancerz indo - perski z przełomu XVI/XVII wieku

Prezentowana zbroja perskiego wojownika, której trzon stanowi pancerz indo-perski typu juszman, z XVI/XVII wieku składa się z następujących elementów:

1. Pancerz indo-perski typu juszman, XVI/XVII wiek. Wykonany z nitowanych kółek stalowych, grubych płyt przednich ochraniających klatkę piersiowa i brzuch, płyt bocznych i lamelek połączonych siatką chroniących plecy wojownika. Sygnowany na lewej piersi. Długość ok. 78 cm, dł. rękawa 69 cm.

2. Hełm typu kula chud, Persja XVIII/XIX wiek. Wysokość dzwonu bez sterczyny 13,2 cm, wysokość całkowita 25,7 cm , średnica 18 cm. Dzwon stalowy, ze zwieńczeniem w formie czterograniastego grotu. Powierzchnia dzwonu trawiona i ryta w motywy kwiatów oraz wici roślinnej, inkrustowanych srebrem i złotem. Z przodu dzwonu nosal zakończony płytkami w formie michrabu (u góry) i rozety (u dołu), po bokach którego znajdują się dwie tuleje na pióra. Od dołu dzwonu doczepiona osłona czoła, policzków i karku, spleciona ze stalowych kółek łączonych na styk, wycinana na krótsze i dłuższe trójkąty.
3. Tarcza indoperska typu separ XVIII/XIX wiek. Stalowa, kolista. Lustro z czterema wypukłymi guzami ciętymi w kwiaty. Średnica 40 cm.
4. Topór ceremonialny tabar, Persja XVIII/XIX wiek. Długość 65 cm, długość żeleźca 15,5 cm. Żeleźce o podwójnym ostrzu w formie półksiężyca. Płazy dwustronnie zdobione rytymi przedstawieniami ptaków, kwiatów i wici roślinnej. Trzon stalowy w przekroju okrągłym, zakończony guzem i zwieńczony czterograniastym grotem.
5. Pas srebrny – złocony, Kaukaz XIX wiek. Długość 90 cm. Składający się z 43 srebrnych elementów zdobionych ornamentem roślinnym.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXIV Aukcja 2013-04-11 19:00:00101
42000.00 PLN
(13548,39USD, 10294,12EUR)
54000.00 PLN
(17419,35USD, 13235,29EUR)