Kapliczka na Podhalu, 1929
(1876 Warszawa - 1954 Sandomierz) |
olej, płótno |
50 x 70 cm |
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: ST. CZAJKOWSKI 1929; na odwrocie nalepka z napisem: MAGAZYN ARTYSTYCZNI i SALON OBRAZÓW | JULIANA BUROFA, Warszawa, Nowy-Świat 47. | No 3281 Autor St. Czajkowski | Tytuł…..Rodzaj Dzieła…..| Cena 700 zł Własność St. Czajkowski data 4.I. 39. rok 1929 na odwrocie nalepka z napisem: Obraz Stanisława Czajkowskiego p t. Kapliczka na Podhalu | technika olej/płótno nr katalogu 309 brał udział w Wystawie Pośmiertnej | Artysty w gmachu Zachęty, grudzień 1980 – styczeń 1981 pod spodem pieczątka: CENTRALNE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH | Pl. Małachowskiego 3 |00-916 Warszawa | Tel. 27-69-13 N na odwrocie: dwa razy numer inwentaryzacyjny: St.Cz. | inw. | 255 |
Obraz był prezentowany na Wystawie Pośmiertnej Artysty w gmachu Zachęty w Warszawie, która maiła miejsce w grudniu 1980 roku i trwała do stycznia 1981 roku. Obraz wymieniany jest w katalogu wystawy „Stanisław Czajkowski 1878 1954”, Warszawa „Zachęta” plac Małachowskiego 3, pod numerem 309 |
Stanisław Czajkowski studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1896-1903 pod kierunkiem J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera. Wiele w tym względzie zawdzięcza również W. Gersonowi i swemu bratu Józefowi. Następne lata spędził w akademii monachijskiej oraz w Acadèmie Julian w Paryżu. Po powrocie był uczniem J. Stanisławskiego. Dużo podróżował po Europie i po Polsce. Od 1950 roku był profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał bardzo dużo w Polsce, ale również uczestniczył w wystawach za granicą. Od 1908 był członkiem stowarzyszenia artystów „Sztuka”. Najchętniej malował pejzaże. Stosował spokojne zestawienia kolorystyczne uzyskując melancholijny nastrój swych kompozycji. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Cena uzyskana Hammer price |
XXIV Aukcja | 2013-04-11 19:00:00 | 57 | 8000.00 PLN (2580,65USD, 1960,78EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |