Pejzaż miejski
(1897 Petersburg - 1936 Kraków) |
olej, tektura |
30,5 x 46,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Z.W. na odwrocie napis: Z Waliszewski | Zyga 1931 |
Zygmunt Waliszewski początkowo uczył się malarstwa w Tyflisie, następnie od 1921 roku studiował u W. Weissa i J. Pankiewicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w ruchu formistów. Naukę kontynuował w Paryżu, wśród grupy studentów skupionej wokół J. Pankiewicza. Jego malarstwo formowało się najpierw na wzorach awangardy rosyjskiej artystów Miru Iskusstwa, następnie w kontakcie z tradycyjną sztuką europejską w wydaniu jej najznakomitszych mistrzów. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie, potem w Krakowie. Tworzył w oleju, akwareli i gwaszu. Poza pejzażem często zwracał się do tematyki mitologicznej i starotestamentowej. Jego dzieła pełne wyrazu, czasami ironii, zawsze wysublimowane i dekoracyjne, znajdują się dzisiaj w wielu najlepszych muzeach. Również przykłady twórczości artysty pozostały w ilustracji książkowej oraz w polichromii.
Cena uzyskana Hammer price |
XXIV Aukcja | 2013-04-11 19:00:00 | 88 | 20000.00 PLN (6451,61USD, 4901,96EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |