Zygmunt WALISZEWSKI ,Pejzaż miejski , olej, tektura, 30,5 x 46,5 cm

Pejzaż miejski

(1897 Petersburg - 1936 Kraków)

olej, tektura
30,5 x 46,5 cm

sygnowany po prawej stronie u dołu: Z.W.

na odwrocie napis: Z Waliszewski | Zyga 1931

Zygmunt Waliszewski początkowo uczył się malarstwa w Tyflisie, następnie od 1921 roku studiował u W. Weissa i J. Pankiewicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w ruchu formistów. Naukę kontynuował w Paryżu, wśród grupy studentów skupionej wokół J. Pankiewicza. Jego malarstwo formowało się najpierw na wzorach awangardy rosyjskiej artystów Miru Iskusstwa, następnie w kontakcie z tradycyjną sztuką europejską w wydaniu jej najznakomitszych mistrzów. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie, potem w Krakowie. Tworzył w oleju, akwareli i gwaszu. Poza pejzażem często zwracał się do tematyki mitologicznej i starotestamentowej. Jego dzieła pełne wyrazu, czasami ironii, zawsze wysublimowane i dekoracyjne, znajdują się dzisiaj w wielu najlepszych muzeach. Również przykłady twórczości artysty pozostały w ilustracji książkowej oraz w polichromii.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXIV Aukcja 2013-04-11 19:00:0088
20000.00 PLN
(6451,61USD, 4901,96EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)