(1920 Pleszew - 1980 Warszawa) |
olej, płótno |
59,5 x 59 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: mbog na odwrocie napis: MARIAN BOGUSZ |
Marian Bogusz po maturze w 1939
wziął udział jako ochotnik w kampanii wrześniowej. W latach 1941-1945 był więziony przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Po wojnie osiadł w Warszawie. Do 1948 studiował w ASP w
pracowniach prof. J. Cybisa i J. Sokołowskiego. Już w okresie studiów włączył
się w życie artystyczne jako organizator różnorodnych jego form. Był
współzałożycielem Klubu Młodych Artystów i Naukowców, działającego w latach1947-49, pierwszego w powojennej Warszawie
ośrodka sztuki awangardowej. Na przełomie 1948/49 wziął udział w I Wystawie
Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. W 1955 wspólnie ze Zbigniewem Dłubakiem (którego
poznał w Mauthausen) i Kajetanem Sosnowskim założył Grupę 55, uważaną za przeciwwagę ideową i
artystyczną „Arsenału“. W tym samym roku związał się z Galerią Krzywe Koło,
którą prowadził do 1965, tworząc z niej ważny ośrodek ruchu „nowoczesnych“. W
1963 był inicjatorem Plenerów Koszalińskich w Osiekach, które przez kolejnych
15 lat osiągnęły rangę czołowych międzynarodowych spotkań artystów i naukowców
w Polsce. Malarstwo Bogusza przeszło drogę od surrealistycznych kompozycji
abstrakcyjnych z lat 40, poprzez figuratywne, symboliczne przedstawienia z
okresu Grupy 55 inspirowane teatrem Bertolta Brechta, muzyką, nauką itp., do
utrzymanych w dyscyplinie abstrakcji geometrycznej prac z dojrzałego okresu lat 60. i 70. Równolegle z malarstwem i wspomnianymi
doświadczeniami z zakresu form przestrzennych w otwartej przestrzeni, Bogusz od
początku zajmował się scenografią teatralną, realizując wiele przedstawień w
teatrach całej Polski. Był współautorem oprawy plastycznej imprez, pawilonów
wystawowych, monumentalnych dekoracji min. fryz ceramiczny na Stadionie X-lecia
w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XXIV Aukcja | 2013-04-11 19:00:00 | 86 | 12000.00 PLN (3870,97USD, 2941,18EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |